kiedy wymienic termostat silnika w samochodzie

Kiedy wymienić termostat w samochodzie?

Mam BMW E39 z trzylitrowym dieslem 192 konie. Mam wrażenie, że zbyt długo nagrzewa się auto, jak sprawdzić czy termostat trzeba wymienić? Kiedy trzeba wymieniać termostat w aucie?

Zygmunt

Odpowiadam kiedy należy wymienić termostat w samochodzie:

Jeśli czujesz, że Twoje BMW nagrzewa się zbyt długo to faktycznie może to oznaczać, że termostat jest uszkodzony lub zużyty.

Termostat reguluje przepływ płynu chłodzącego przez silnik, zapewniając silnikowi utrzymanie odpowiedniej temperatujy roboczej. Termostat może się uszkodzić na 2 sposoby:

  • obieg zamknięty: wtedy silnik ulega przegrzewaniu. Zauwazysz to od razu po wskazówce temperatury, która wędruje ponad temperaturę roboczą. Sytuacja jest skrajnie niebepieczna dla silnika. Wtedy zgaś auto i na lawecie odstaw do mechanika.
  • obieg otwarty: wtedy silnik jest cały czas niedogrzany, poznasz to gdy silnik osiąga temperaturę roboczą dopiero po przejechaniu dłuższej trasy.

Obie sytuacje są dla silnika zabójcze. Jednak z dwojga złego lepiej, aby silnik niedogrzewał się 🙂

Jak sprawdzić termostat?

Aby zweryfikować czy termostat jest uszkodzony należy:

  1. Uruchomić auto i poczekać aż trochę się rozgrzeje.
  2. Dotknąć węży małego i dużego obiegu. W BMW E39 stojąc przed autem i patrząc na silnik ciepły powienien zrobić się wąż po prawej stronie biegnący do chłodnicy. Ten wąż cały czas tłoczy ciepły płyn niezależnie od otwarcia termostatu.
  3. Wąż po lewej stronie natomiast powienien być cały czas zimny lub letni do momentu otwarcia termostatu czyli przy osiągnięciu temperatury roboczej silnika. W Twoim przypadku jest to 89 stopni celsjusza. Jeśli węże nagrzewają się równomiernie to możesz być pewny, że termostat wymaga wymiany.

Uwaga, jeśli Twój samochód posiada automatyczną skrzynię biegów to masz aż 3 termostaty!

  • Silnika,
  • Chłodniczki EGR,
  • Automatycznej skrzyni biegów.

Wymieniaj je wszystkie razem. Nie ma sensu bawić się w pojedyncze, i tak musisz spuścić płyn chłodniczy, szkoda ryzykować wymiany pojedynczego, gdyby miało się okazać, że padły dwa lub wszystkie 😉

Jeśli podejrzewasz, że termostat jest uszkodzony, ale nie masz pewności to należy skonsultować się z mechanikiem samochodowym, który dokona dokładnej diagnostyki i pomoże Ci określić, czy faktycznie trzeba wymienić termostat. Zazwyczaj termostat wymaga wymiany, jeśli jest uszkodzony, a jego żywotność zależy od wielu czynników, takich jak wiek i warunki eksploatacji samochodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cześć, jestem zapalonym pasjonatem motoryzacji, majsterkowiczem i bądź co bądź... blogerem. Wkurza mnie życie w wielkim mieście i swój blog motoryzacyjny traktuję jako odskocznię od szarej codzienności. Zresztą, jak to mówią "co za dużo to niezdrowo", hobby nie może być związane z pracą. Tak wiem, na moim blogu często przewija się temat beemek, mam dwie. Siłą rzeczy to właśnie wokół tej marki toczy się moje życie :)