co to sonda lambda i jakie są objawy uszkodzenia

Co to jest sonda lambda i jakie są objawy uszkodzenia?

Problemy z sondą lambda, mogą pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie, dlatego każdy kierowca powinien wiedzieć, jakie są najpopularniejsze oznaki takiej usterki oraz gdzie można zamówić nowe części w dobrej cenie.

sonda lambda

Oprócz tych informacji, w niniejszym artykule znajdziesz również opis, czym tak naprawdę jest sonda lambda i dlaczego takie rozwiązanie stosowane jest w samochodach.

Do czego służy sonda lambda?

Chociaż nazwa sonda lambda wielu osobom kojarzy się ze skomplikowanym urządzeniem, tak naprawdę jest to czujnik, którego zadaniem jest mierzenie zawartości tlenu w spalinach. Montuje się go w układzie silników spalinowych, dzięki czemu można uzyskać idealny skład mieszanki paliwowo-powietrznej. Najpopularniejszymi producentami sond lambda są firmy Bosch, Denso oraz NGK.

Objawy uszkodzonej sondy lambda

Usterki związane z sondą lambda, mogą wystąpić w każdym samochodzie, co wynika z tego, że przyczyniają się do nich zarówno czynniki mechaniczne, jak i chemiczne. Nawet takie działania, jak zatankowanie niskiej jakości paliwa mogą wpłynąć na skrócenie żywotności sondy. Przyjmuje się, że tego typu elementy powinny prawidłowo działać przez około dwieście tysięcy kilometrów, jednak dotyczy to przede wszystkim markowych sond. Tańsze modele mogą przestać działać już po kilkunastu tysiącach przejechanych kilometrów. Podstawowymi objawami uszkodzenia sondy lambda jest nagły wzrost zużycia paliwa oraz nierówna praca silnika samochodowego, co może przełożyć się na szarpanie pojazdem podczas jazdy. Prostym i skutecznym sposobem na potwierdzenie uszkodzenia sondy jest skorzystanie z interfejsu diagnostycznego podłączanego do gniazda OBD2.

Jak znaleźć sondę do konkretnego modelu samochodu?

Zakup nowej sondy lambda jest o tyle trudny, że trzeba zwrócić uwagę na markę i model pojazdu. Niektóre sondy nieznacznie różnią się wyglądem lub tylko szczegółami, parametrami, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Jeżeli chcesz mieć pewność, że kupujesz odpowiednią sondę do Twojego samochodu, koniecznie udaj się do mechanika samochodowego, który dla pewności zweryfikuje, który model jest Ci potrzebny. Po doborze odpowiedniego modelu pozostaje wybór – oryginał czy zamiennik? W zależności od preferencji, na rynku znajduje się szereg producentów, którzy oferują sondy w korzystnych cenach i o dobrych parametrach.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cześć, jestem zapalonym pasjonatem motoryzacji, majsterkowiczem i bądź co bądź... blogerem. Wkurza mnie życie w wielkim mieście i swój blog motoryzacyjny traktuję jako odskocznię od szarej codzienności. Zresztą, jak to mówią "co za dużo to niezdrowo", hobby nie może być związane z pracą. Tak wiem, na moim blogu często przewija się temat beemek, mam dwie. Siłą rzeczy to właśnie wokół tej marki toczy się moje życie :)