Co oznacza w samochodzie kontrolka EPC?

W moim Audi A3 8P zapaliła się kontrolka EPC. Co ona oznacza?

Maryś

Odpowiadam co oznacza w samochodzie kontrolka EPC:

Kontrolka EPC w Audi A3 8P oznacza problem z elektroniką silnika lub skrzyni biegów. “EPC” oznacza “Electronic Power Control” i wskazuje na problem z systemem sterowania silnika lub zasilania. Gdy kontrolka EPC się zapala, może to oznaczać problemy z układem sterowania silnikiem, takie jak:

  • czujniki sterujące np. wału, wałka, przepływomierz, sonda lambda,
  • układem wtryskowym tj. wtryski, pompa wysokiego lub niskiego ciśnienia,

Jeśli kontrolka EPC się zapali, zaleca się niezwłoczne wykonanie diagnostyki, aby zlokalizować problem i naprawić usterkę.

Diagnostykę możesz też wykonać samodzielnie korzystając z interfejsów OBD na bluetooth, nawet najtańszy ELM327 w połączeniu z aplikacją na smartfona powinien wskazać błędy występujące w komputerze silnika. Pamiętaj, aby nie kasować błędów – to nie jest naprawienie auta. Takie postępowanie, tak samo jak ignorowanie tej kontroli może prowadzić do poważnych problemów z układem napędowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cześć, jestem zapalonym pasjonatem motoryzacji, majsterkowiczem i bądź co bądź... blogerem. Wkurza mnie życie w wielkim mieście i swój blog motoryzacyjny traktuję jako odskocznię od szarej codzienności. Zresztą, jak to mówią "co za dużo to niezdrowo", hobby nie może być związane z pracą. Tak wiem, na moim blogu często przewija się temat beemek, mam dwie. Siłą rzeczy to właśnie wokół tej marki toczy się moje życie :)