Kalkulator spalania paliwa

Kalkulator spalania jest narzędziem, które ułatwia obliczanie zużycia paliwa w danej trasie. Pozwala na szybkie i dokładne oszacowanie ilości paliwa potrzebnego do pokonania danej odległości. Wymaga tylko podania marki, modelu i rocznika samochodu oraz typu silnika – benzynowego lub diesel. Po wprowadzeniu wszystkich informacji, kalkulator obliczy informacje dotyczące średniego spalania paliwa wraz pomoże obliczyć koszt przejechania zaplanowanej trasy.

Skorzystaj z jednego z poniższych kalkulatorów spalania paliwa:

Kalkulator kosztów dojazdu na miejsce:

Kalkulator średniego spalania z trasy:

Jak obliczyć spalanie w samochodzie bez kalkulatora spalania?

Jeśli chcesz dokładnie obliczyć spalanie w samochodzie, zrób to tankując auto do pełna:

  1. Zatankuj samochód do pełna. Upewnij się, że masz dokładny odczyt liczby litrów paliwa, które wlałeś.
  2. Zresetuj licznik przebiegu dziennego.
  3. Po zakończeniu jazdy, zatrzymaj samochód pod dystrybutorem i policz ile kilometrów przejechałeś.
  4. Zatankuj ponownie samochód do pełna i zapisz ilość paliwa, jaką wlałeś.
  5. Podziel liczbę przejechanych kilometrów przez ilość zużytego paliwa, aby uzyskać średnie spalanie na 100 km.
  6. Wynik przedstawia się w litrach na 100 km.

Powyższa metoda jest prosta i sprawdza się najlepiej w przypadku długich tras jeśli np. jeśli przejechałeś 100 km i zużyłeś 8 litrów paliwa, to średnie spalanie wynosi 8 litrów/100 km. Aby ułatwić sobie obliczenia możesz skorzystać z kalkulatora średniego spalania paliwa z trasy powyżej.

Ile powinien spalać samochód?

Średnie spalanie samochodu jest trudne do oszacowania, ponieważ zależy od wielu czynników, takich jak warunki drogowe, styl jazdy, szrokość opon, ciśnienie w kołach, masa auta, załadowanie, wielkość silnika czy nawet stopień zużycia silnika i układu wtryskowego. Większość samochodów będzie spalać około 5–7 litrów na 100 km. Jednak rzeczywiste zużycie paliwa może być niższe lub wyższe w zależności od warunków i stylu jazdy. Kalkulator spalania paliwa może pomóc określić, ile paliwa potrzebne jest do pokonania danej trasy i czy samochód spala więcej lub mniej paliwa niż średnia.

Diesel czy benzyna, który pali mniej?

Pomimo że samochody diesla są droższe w utrzymaniu i naprawach, są one bardziej ekonomiczne pod względem paliwa. Samochody diesla są zwykle w stanie przejechać 20-30% więcej kilometrów na 1 litrze paliwa w porównaniu do samochodów benzynowych. Jednak jeśli samochód ma starsze technologie, może to oznaczać, że samochód diesla będzie rzeczywiście spalać więcej paliwa niż benzynowy. Kalkulator spalania pozwala porównać spalanie różnych modeli i typów silników, aby określić, który typ silnika będzie najbardziej opłacalny dla danego kierowcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cześć, jestem zapalonym pasjonatem motoryzacji, majsterkowiczem i bądź co bądź... blogerem. Wkurza mnie życie w wielkim mieście i swój blog motoryzacyjny traktuję jako odskocznię od szarej codzienności. Zresztą, jak to mówią "co za dużo to niezdrowo", hobby nie może być związane z pracą. Tak wiem, na moim blogu często przewija się temat beemek, mam dwie. Siłą rzeczy to właśnie wokół tej marki toczy się moje życie :)