Straż pożarna stawia na ekologię: elektryczne auta już w Szczecinie

W dobie nasilających się dyskusji o zmianach klimatycznych i potrzebie redukcji emisji CO2, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie podejmuje konkretne kroki w kierunku zrównoważonego rozwoju. To nie tylko symbol nowoczesności, ale i realny wpływ na poprawę jakości powietrza w regionie. Mowa tutaj o przełomowej inwestycji, jaką jest zakup pięciu elektrycznych samochodów, które wzmocnią flotę pojazdów służbowych.

Źródło: KW PSP w Szczecinie

Nowoczesność i ekologia w służbie bezpieczeństwa

Zakupiono najnowsze modele Citroen e-C4 oraz Hyundai Ioniq 5, które swoją funkcjonalnością oraz parametrami technicznymi idealnie wpisują się w potrzeby służb ratownictwa. Pojazdy te będą służyć strażakom nie tylko w Szczecinie, ale również w oddziałach w Koszalinie, Stargardzie i Wałczu. Koszt zakupu tych nowoczesnych pojazdów to 1 094 360 złotych, przy czym finansowanie pochodzi zarówno z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jak i z budżetu Zachodniopomorskiej Komendy Wojewódzkiej PSP.

  • Efektywność operacyjna: Specyfikacje przetargowe dopasowane do potrzeb użytkowników, w tym kolory pojazdów (czerwony, srebrny, biały) oraz przystosowanie do transportu 5 osób, to nie wszystko. Pod uwagę wzięto także ważne aspekty techniczne, takie jak produkcja nie starsza niż rok 2022, moc min. 58 kW, akumulatory litowo-jonowe, złącze ładowania Type-2 czy zasięg min. 380 km.
  • Zaawansowane technologie: Ważnym wyznacznikiem funkcjonalności jest również szybkość ładowania – 50 kW DC 5-80% w maksymalnie 55 minut to parametry, które gwarantują gotowość samochodów do działania nawet podczas intensywnej służby.

Dostosowanie infrastruktury – kolejny krok ku innowacjom

Dodatkowo, w ramach projektu zakupione zostały cztery nowoczesne stacje ładowania, na które wydano 172 tysiące złotych. To dowód na to, że inwestycja w elektryczną flotę jest przemyślanym i kompleksowym przedsięwzięciem.

Podsumowanie: krok naprzód dla straży pożarnej i środowiska

To co najważniejsze, zakup elektrycznych aut przez jednostki PSP w Szczecinie oraz innych miastach jest świadomym krokiem w kierunku ekologizacji i unowocześnienia służb. Pokazuje on skuteczną współpracę między instytucjami w realizacji inwestycji proekologicznych, dbałość o aspekty techniczne i operacyjne niezbędne do codziennej pracy straży oraz kompleksowe podejście do inwestycji elektrycznej. Nietrudno przewidzieć, że ten innowacyjny projekt będzie miał swoją kontynuację nie tylko w Zachodniopomorskiem, ale stanowi przykład dla innych regionów Polski.

Czy teraz inne miasta pójdą śladem Szczecina?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cześć, jestem zapalonym pasjonatem motoryzacji, majsterkowiczem i bądź co bądź... blogerem. Wkurza mnie życie w wielkim mieście i swój blog motoryzacyjny traktuję jako odskocznię od szarej codzienności. Zresztą, jak to mówią "co za dużo to niezdrowo", hobby nie może być związane z pracą. Tak wiem, na moim blogu często przewija się temat beemek, mam dwie. Siłą rzeczy to właśnie wokół tej marki toczy się moje życie :)