jak ładować hulajnogę elektryczną

Jak prawidłowo ładować hulajnogę elektryczną?

jak prawidłowo ładować hulajnogę elektryczną

Jak ładować hulajnogę elektryczną, aby służyła mi jak najdłużej i zużycie baterii było na jak najmniejszym poziomie?

Paweł

Odpowiadam jak ładować hulajnogę elektryczną

Hulajnogi elektryczne są z reguły wyposażone w baterie litowo jonowe typu 18650 (tak jak Tesla XD). Charakteryzują się one tym, że głębokie rozładowywanie skraca ilość cykli i żywotność. Należy trzymać się takich samych zasad jak w przypadku użytkowania smartfona czy powerbanka. Nie należy baterii ani głęboko rozładowywać, ani magazynować naładowanej w pełni.

Sytuacje z życia opisujące jak ładować hulajnogę elektryczną:

 • Jeśli jeździsz hulajnogą codziennie to ładuj ją codziennie do pełna. Markowa hulajnoga jest wyposażona w BMS, czyli komputer sterujący ładowaniem pakietów akumulatorów, można je zostawić na całą noc, nic złego się nie wydarzy. Hulajnogi co do których nie ma pewności o zastosowanie wysokiej jakości modułu BMS, lepiej odłączyć tuż po osiągnięciu pełnego naładowania.
 • Jeśli jedziesz hulajnogą długi dystans i jest ryzyko, że po powrocie pozostanie Ci niewiele % baterii to lepiej naładuj lub choć odrobinę doładuj baterię na miejscu np. w pracy w biurze. Ładowarka ma pobór prądu porównywalny, a nawet mniejszy niż laptop, nikt z tego tytułu nie powinien robić problemów 😉
 • Jeśli używasz hulajnogę sporadycznie np. raz na 2 tygodnie lub odstawiasz ją na zimowy okres to naładuj ją do ok 70-80% i w takim stanie zostaw do kolejnego użycia. W trakcie możesz sprawdzić np. raz w miesiącu czy nie pobiera ona energii. Przypadkowe rozładowanie do zera spowoduje spadek żywotności akumulatorów. Jeśli % naładowania spadł to podłącz ją na 10min, nie pozwól na spadek poniżej 65-70%.

Jeśli masz odblokowaną hulajnogę tym bardziej zalecam częste ładowanie, bo ma ona większą moc właśnie wtedy gdy akumulator jest bliski pełnego naładowania, wynika to ze sposobu sterowania silnikiem. Z reguły sterownik silnika ma zapewnić mu konkretne natężenie np. 20 amper.

Zatem, jeśli pakiet baterii ma znamionowe napięcie 35V przy pełnym naładowaniu to moc osiągana przez silnik jest równa 20*35 czyli 700 watów. Podczas gdy napięcie spadnie np. do poziomu 32V moc zmniejszy się do już tylko 640W. Dla dorosłego faceta jest to mocno wyczuwalne, szczególnie podczas jazdy pod górkę!

Stan naładowania akumulatorów jak i zużycie poszczególnych pakietów akumulatorów jesteś w stanie sprawdzić korzystając z aplikacji m365 Tools for m365/Pro/1S/Pro2, G30, ES and more:

Oprócz napięcia akumulatorów sprawdzisz jeszcze więcej parametrów m.in:

 • ilośc ładowań,
 • ilość pełnych cykli ładowania,
 • temperaturę,
 • zaprojektowaną pojemność baterii,
 • pojemność rzeczywistą,
 • numer seryjny,
 • datę produkcji baterii,
 • wersję firmware modułu BMS.
aplikacja do monitorowania parametrów baterii w hulajnodze elektrycznej

Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci odpowiedzieć na pytanie jak ładować hulajnogę elektryczną i proces bezpiecznej eksploatacji tego pojazdu nie ma już przed Tobą tajemnic.

Jeśli masz jakieś pytania to wbijaj w zakładkę kontakt i napisz do mnie pytanie, a ja postaram się na nie rzeczowo odpowiedzieć 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cześć, jestem zapalonym pasjonatem motoryzacji, majsterkowiczem i bądź co bądź... blogerem. Wkurza mnie życie w wielkim mieście i swój blog motoryzacyjny traktuję jako odskocznię od szarej codzienności. Zresztą, jak to mówią "co za dużo to niezdrowo", hobby nie może być związane z pracą. Tak wiem, na moim blogu często przewija się temat beemek, mam dwie. Siłą rzeczy to właśnie wokół tej marki toczy się moje życie :)