Gdzie w samochodzie jest masa?

Gdzie w samochodzie jest masa?

masa na akumulatorze w samochodzie

Kupiłem zestaw świateł dziennych i chciałbym podłączyć je samemu. Co to właściwie oznacza masa w samochodzie i gdzie podłączyć kabel masowy? I wyjaśnij mi czy masa to plus czy minus?

Gracjan

Odpowiadam gdzie w samochodzie jest masa:

Masa to wspólny punkt wszystkich napięć zasilających, w pojazdach jest to karoseria. Instalacja elektryczna w aucie posiada dwa bieguny (plus i minus) to właśnie minus jest podłączony do karoserii. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma potrzeby ciągnąć dwóch przewodów zasilających do każdego urządzenia od samego akumulatora. Wystarczy podłączyć minus do karoserii, a plus do akumulatora lub przekaźnika.

Pamiętaj:

  • zwyczajowo masa w samochodzie to biegun ujemny (minus)
  • masa jest na karoserii
  • złe połaczenie urządzeń w aucie do masy może zaburzyć ich pracę (np. zaśniedziałe styki)

Ciekawostka:

Nie każde stare auto posiada minus na masie. Syrena 104, Żuki a nawet traktory Ursus C-330 mogły mieć fabrycznie plus podłączony do karoserii. Istnieje teoria, że odwrócenie kierunku przepływu prądu może ograniczyć utlenianie się metali, co za tym idzie zmniejszy się korozja nadwozia. Dopiero w późniejszych latach zostało to znormalizowane i dziś każdy pojazd powinien mieć minus na masie.

2 KOMENTARZE

  1. Kurcze dzięki! Nie wiedziałem gdzie w samochodzie jest masa i przy podłączaniu żarówek LED nie wiedziałem dokładnie czy masa to plus czy minus. Podłączyłem minusowy kabel do masy w samochodzie, czyli do karoserii. Jakie to proste, a chciałem puszczać dodatkowy przewód od akumulatora xD

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cześć, jestem zapalonym pasjonatem motoryzacji, majsterkowiczem i bądź co bądź... blogerem. Wkurza mnie życie w wielkim mieście i swój blog motoryzacyjny traktuję jako odskocznię od szarej codzienności. Zresztą, jak to mówią "co za dużo to niezdrowo", hobby nie może być związane z pracą. Tak wiem, na moim blogu często przewija się temat beemek, mam dwie. Siłą rzeczy to właśnie wokół tej marki toczy się moje życie :)