Gdzie w samochodzie jest masa?

Gdzie w samochodzie jest masa?

masa na akumulatorze w samochodzie

Kupiłem zestaw świateł dziennych i chciałbym podłączyć je samemu. Co to właściwie oznacza masa i gdzie podłączyć kabel masowy?

Gracjan

Odpowiadam gdzie w samochodzie jest masa:

Masa to wspólny punkt wszystkich napięć zasilających, w pojazdach jest to karoseria. Instalacja elektryczna w aucie posiada dwa bieguny (plus i minus) to właśnie minus jest podłączony do karoserii. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma potrzeby ciągnąć dwóch przewodów zasilających do każdego urządzenia od samego akumulatora. Wystarczy podłączyć minus do karoserii, a plus do akumulatora lub przekaźnika.

Pamiętaj:

  • zwyczajowo masa to biegun ujemny (minus)
  • masa jest na karoserii
  • złe połaczenie urządzeń w aucie do masy może zaburzyć ich pracę (np. zaśniedziałe styki)

Ciekawostka:

Nie każde stare auto posiada minus na masie. Syrena 104, Żuki a nawet traktory Ursus C-330 mogły mieć fabrycznie plus podłączony do karoserii. Istnieje teoria, że odwrócenie kierunku przepływu prądu może ograniczyć utlenianie się metali, co za tym idzie zmniejszy się korozja nadwozia. Dopiero w późniejszych latach zostało to znormalizowane i dziś każdy pojazd powinien mieć minus na masie.

Pasjonat motoryzacji, majsterkowicz i bloger. Wkurzony życiem w wielkim mieście bloga traktuję jako odskocznię od szarej codzienności.