Co w samochodzie jest obowiązkowe?

Co w samochodzie jest obowiązkowe?

wyposażenie obowiązkowe w samochodzie

Cała masa ludzi twierdzi, że apteczka jest w samochodzie obowiązkowym wyposażeniem. Na nauce jazdy słyszałam, że nie. Co jest teraz obowiązkowe w samochodzie?

MotoKaśka

Odpowiadam co w aucie jest obowiązkowym wyposażeniem:

Obowiązkowym wyposażeniem każdego auta w Polsce jest gaśnica i trójkąt ostrzegawczy. Gaśnica powinna mieć pojemność minimum 1 kg i aktualne badanie techniczne. Nowo zakupiona gaśnica posiada legalizację na dwa lata, a następnie trzeba ją legalizować co roku na przeglądzie. Przegląd jest jednak tylko wizualny, nikt nie sprawdza poprawności działania, ani ciśnienia wewnątrz. Legalizacja kosztuje 10 zł, a nowa gaśnica 15 zł – odpowiedź zatem nasuwa się sama. Lepiej kupić nową raz na dwa lata, a starą zostawić jako dodatkową.

Ja sam mam w aucie dwie gaśnice. Zdaję sobie sprawię, że 1 kg proszku gaszącego jest jak kropla wody przy próbie ugaszenia samochodu w którym pełno łatwopalnych tworzyw sztucznych i paliwa. W razie kontroli pokazuję nowszą gaśnicę, a starą traktuję jako backup.

Trójkąt również powinien posiadać homologację, ale to zmartwienie producenta, podczas kontroli policji lub badań technicznych trzeba go po prostu mieć. Nie trzeba martwić się o jego coroczną legalizację.

Tak jak wspomniałaś, wiele osób błędnie uważa, że kamizelka odblaskowa i apteczka to wyposażenie obowiązkowe w samochodzie, ale to dobrze. Czuję się z tą myślą bezpieczniej 🙂

Pamiętaj:

  • trójkąt jest obowiązkowy, mandat za brak to 20-500 zł
  • gaśnica jest obowiązkowa, mandat za brak to 20-500 zł
  • apteczka to dodatek, który warto posiadać nie ma jednak takiej konieczności
  • kamizelka odblaskowa to dodatek, ale może przydać się w awaryjnej sytuacji gwarantując Ci widoczność

Ciekawostka:

Moim zdaniem warto mieć wydrukowaną z internetu instrukcję udzielania pierwszej pomocy i trzymać ją cały czas w apteczce. Nie każdy z nas posiada wykształcenie z pierwszej pomocy, a za nie udzielenie lub wyrządzenie szkody innej osobie swoim brakiem kompetencji możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej. Ściągawka jest zatem wskazana.

Ponadto warto wyposażyć się w lewarek, koło zapasowe, linkę holowniczą, klucz do kół i zapasowe żarówki. Taki zestaw powinien uratować nam tyłek w awaryjnej sytuacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cześć, jestem zapalonym pasjonatem motoryzacji, majsterkowiczem i bądź co bądź... blogerem. Wkurza mnie życie w wielkim mieście i swój blog motoryzacyjny traktuję jako odskocznię od szarej codzienności. Zresztą, jak to mówią "co za dużo to niezdrowo", hobby nie może być związane z pracą. Tak wiem, na moim blogu często przewija się temat beemek, mam dwie. Siłą rzeczy to właśnie wokół tej marki toczy się moje życie :)