Co wymienić w samochodzie po zakupie?

Co wymienić w samochodzie po zakupie?

jakie rzeczy wymienić po zakupie auta

Kupiłam Toyotę Yaris, auto jeździ super. Co powinnam wymienić w samochodzie, żeby służył jak najdłużej po zakupie? Handlarz twierdził, że jest świeży olej.

Andżelika3

Odpowiadam co warto wymienić w aucie zaraz po zakupie

Po pierwsze zapamiętaj: Handlarze aut oszukują! Oszukują Cie na każdym kroku, nigdy nie ufaj handlarzowi!
Po zakupie samochodu należy sprawdzić i wymienić wszystkie elementy eksploatacyjne:
– olej silnikowy
– filtry (oleju, powietrza, kabinowy i paliwa jesli jest)
– świece jeśli kupiłaś silnik benzynowy
– płyn chłodniczy, bo nie wiadomo kiedy ostatnio był zmieniany
– rozrząd
Po takiej wymianie zminimalizujesz ryzyko powstania kosztownej awarii, a poczujesz też ile wigoru odzyska jednostka napędowa.

Dla bezpieczeństwa mechanik powinien dokonać pełnej inspekcji zawieszenia, sprawdzenia wszystkich tulei, korozji na sprężynach, sprawdzenia tłumienia amortyzatorów. Zazwyczaj osoba, która sprzedaje samochód nie dba już o niego i jest praktycznie pewnym, że w aucie nie wykonywano żadnych napraw innych niż usuwanie ważniejszych awarii.

Po inspekcji zawieszenia trzeba przejść do sprawdzenia hamulców, sprawdzić stan zużycia klocków i tarcz, zerknąć na przewody hamulcowe sztywne czy nie są skorodowane i na giętkie czy nie pojawiły się na nich pęknięcia. Należy przetestować hamulec ręczny, najlepszym testem skuteczności hamowania jest wizyta w stacji diagnostycznej i wjazd na rolki. Pokazują one dokładnie siłę hamowania na każdym kole. Dowiesz się wtedy czy któraś strona nie hamuje mocniej – jest to szczególnie niebezpieczne podczas zimy i na mokrej jesiennej drodze.

Pamiętaj:

  • silnik (olej, płyn chłodniczy, filtry, rozrząd)
  • układ hamulcowy (tarcze, klocki, siła hamowania, płyn hamulcowy)
  • zawieszenie (korozja sprężyn, tłumienie amortyzatorów, tuleje zaiweszenia, sworznie)

Ciekawostka:

Czy wiesz, że handlarze posuwają się nawet do zatajania faktycznego stanu silnika przez wlanie tzw. “motodoktora” do oleju? Olej wtedy gęstnieje na tyle, że silnik pracuje ciszej, jednak usterka jeśli istniała nie została w ten sposób usunięta a jedynie ukryta. Często okazuje się, że po zmianie oleju na właściwy auto pracuje gorzej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pasjonat motoryzacji, majsterkowicz i bloger. Wkurzony życiem w wielkim mieście bloga traktuję jako odskocznię od szarej codzienności.