Gdzie ustawić światła w samochodzie?

Gdzie ustawić światła w samochodzie?

prawidłowo ustawione światła mijania w aucie

Mam wrażenie, że moje światła w moim samochodzie nie świecą dobrze. Znaki drogowe przestały być widoczne (nie świecą w ciemności). Czasem zdarza się, że kierowcy z naprzeciwka migają długimi, czy to możliwe, że ich oślepiam? Gdzie powinienem je ustawić, jak to zrobić? Ile taka przyjemność kosztuje?

Pisior

Odpowiadam gdzie ustawić światła w samochodzie

Światła należy ustawiać zawsze na stacji diagnostycznej, udaj się tam jak najszybciej. Poprawność ustawienia świateł mijania musi zostać zweryfikowana na corocznym przeglądzie okresowym, ale jeśli masz wrażenie, że coś jest rozregulowane to powinieneś pojechać na najbliższą stację diagnostyczną. Ustawienie świateł mijania jest wykonywane zazwyczaj bezpłatnie i trwa 3-4 minuty.
Diagnosta ustawiając światła przykłada specjalne urządzenie do reflektora, który za pomocą soczewki o odpowiednim skupieniu symuluje ścianę w odległości 10 m. Na urządzeniu określa się dokładny kąt opadania wiązki światła w zależności od homologacji jaką posiada auto (np. 1% oznacza, że opada 10 cm na odległości 10 m) a następnie śrubami regulacyjnymi ustawia się reflektor w obu płaszczyznach (pionowo i poziomo).

Ile kosztuje ustawienie świateł na stacji diagnostycznej? Zwykle trwa to dosłownie 3-4 minuty i jest to usługa bezpłatna.

Pamiętaj:

  • Źle ustawione światła mijania stwarzają niebezpieczeństwo
  • Zbyt nisko ustawione ograniczają pole widzenia
  • Zbyt wysoko ustawione oślepiają nadjeżdżających z naprzeciwka

Ciekawostka:

Diagności bardzo często podczas regulacji świateł nie zwracają uwagi na fundamentalne kwestie, a to może doprowadzić do błędów regulacji.
Urządzenie powinno zostać ustawione w odległości 30-70 cm od reflektora, każdorazowo do każdego reflektora musi zostać ustawiona wysokość urządzenia, szczególnie gdy porusza się ona na rolkach lub brudnej posadzce. Wysokość musi być ustalona z 3 cm tolerancją względem środka reflektora w pionie, taka sama tolerancja dotyczy poziomej osi. Przypominam, że urządzenie symuluje 10-metrowy odstęp od ściany, każde nawet marginalne przesunięcie będzie miało duży wpływ na poprawność ustawienia świateł. Auto powinno zostać opróżnione, a regulacja położenia świateł na desce rozdzielczej ustawiona na zero.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cześć, jestem zapalonym pasjonatem motoryzacji, majsterkowiczem i bądź co bądź... blogerem. Wkurza mnie życie w wielkim mieście i swój blog motoryzacyjny traktuję jako odskocznię od szarej codzienności. Zresztą, jak to mówią "co za dużo to niezdrowo", hobby nie może być związane z pracą. Tak wiem, na moim blogu często przewija się temat beemek, mam dwie. Siłą rzeczy to właśnie wokół tej marki toczy się moje życie :)