Dlaczego licznik w samochodzie zawyża prędkość?

Dlaczego licznik w samochodzie zawyża prędkość?

prędkościomierz w samochodzie

Zauważyłam, że nawigacja pokazuje trochę inną prędkość niż samochodowy licznik. Przy małych prędkościach tak do 50 km/h prawie jest tak samo, ale jak jadę samochodem równe 100 km/h to nawigacja GPS pokazywała mi 90 km/h. Mam wrażenie że się coś schrzaniło, dlaczego mechanik twierdzi, że to jest ok? Czy prędkościomierz pokazuje rzeczywistą prędkość samochodu?

Justynka

Odpowiadam z czego wynika przekłamanie prędkościomierza w aucie:

Faktycznie często zdarza się przekłamanie na prędkościomierzu, jednak aby test był rzetelny musisz jechać po prostej z jednostajną prędkością. Podczas jazdy na łuku przy GPS w telefonie pojawi się dodatkowe przekłamanie wynikające z odświeżania lokalizacji co pół sekundy. Dla przykładu urządzenia pomiarowe typu RaceLogic mają 10Hz, a to oznacza ustalenie lokalizacji 10x na sekundę. Rozumiesz co mam na myśli? przy 90 km/h telefon sprawdza lokalizację co ok 12,5m bo właśnie o tyle auto przemieszcza się w pół sekundy przy takiej prędkości.

Dobra, bo odszedłem od pytania. Producenci aut specjalnie wprowadzają przekłamanie na liczniku prędkości ma to na celu oszukanie użytkownika po to by:

 • myślał, że auto szybciej osiąga 100 km/h,
 • jeździł bezpieczniej,
  Głupie tylko 10 km/h sprawia, że droga hamowania staje się dużo krótsza. Przyjmijmy, że czas reakcji od zobaczenia niebezpieczeństwa to 0.8s i jedziesz na suchej i prostej nawierzchni autem klasy B na średnio zużytych oponach, wtedy realna droga hamowania przy 100 km/h to 55 m, a przy 90 km/h to 47 m
 • nie dostał mandatu
 • spalał mniej paliwa

Przekłamanie zależy od wielu czynników, nie zawsze producent wprowadza aż 10% różnicę między prędkością rzeczywistą a licznikową, często zdarza się że licznik zaczyna przekłamywać wtedy gdy wstawimy inne opony lub bieżnik został już nadmiernie zużyty. W internecie można znaleźć kalkulatory, które pokazują jakie dokładnie przekłamanie pojawi się po zmianie kół na inny rozmiar. Jak widzisz, jest wiele czynników z powodu których prędkościomierz nie zawsze pokazuje rzeczywistą prędkość samochodu.

Pamiętaj:

 • prędkościomierze w samochodach zazwyczaj zawyżają prędkość
 • kiedy w rzeczywistości jedziesz wolniej to jedziesz bezpieczniej. Jest krótsza droga hamowania i wydaje Ci się, że auto ma super elastyczność
 • przekłamanie licznika może wynikać z zastosowania opon o innym rozmiarze lub wynika z ich nadmiernego zużycia

Ciekawostka:

Najbardziej przekłamują francuzy, a najmniej niemieckie auta. W moim np. 21 letnim BMW przekłamanie wynosi 2 km przy 180 km/h to stanowi zaledwie 1% różnicy. Można śmiało uznać, że wynika to ze zużycia bieżnika.

6 KOMENTARZY

 1. Nie zgodzę się z opinią, że “Francuzy” przekłamują najbardziej – C5 nie przekłamuje wcale, roznica 0 kmph w stosunku do wskazań GPS.

 2. Mój VW T3 przekłamuje aż mnie to dobija… Na liczniku 80 a w rzeczywistości 73-74… Porażka… A u kumpla który również ma T3 przekłamuje tylko o 2km/h… Czyli że co ja mam wersję eco safe driving?

  • Porównaj rozmiary opon i stopień zużycia, bo np. 195/65R15 i 195/60R15 to aż 3,2% różnicy (mniejszy obwód koła). U mnie w BMW własnie po zmianie opon przestał przekłamywać.

   Może być jeszcze kwestia zaprogramowania liczników (skalowania) np. w Peugeotach w zależności od wyboru opon przy kodowaniu sterownika fabrycznym interfejsem zmienia się prędkość z licznika w stosunku do rzeczywistej.

   Są różne “hity”, które wpływają na przekłamanie licznika.

 3. Ja też zacząłem zastanawiać się czy prędkościomierz pokazuje rzeczywistą prędkość samochodu. Fajnie wyjaśnione

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cześć, jestem zapalonym pasjonatem motoryzacji, majsterkowiczem i bądź co bądź... blogerem. Wkurza mnie życie w wielkim mieście i swój blog motoryzacyjny traktuję jako odskocznię od szarej codzienności. Zresztą, jak to mówią "co za dużo to niezdrowo", hobby nie może być związane z pracą. Tak wiem, na moim blogu często przewija się temat beemek, mam dwie. Siłą rzeczy to właśnie wokół tej marki toczy się moje życie :)