nierównomiernie zużyta opona

Dlaczego występuje nierównomierne zużycie opon?

nierównomierne zużycie bieżnika opon

Zauważyłem, że w moim trójkołowcu występuje nierównomierne zucycie opon tylnych. W szczególności zużycie bieżnika następuje od zewnątrz. Dlaczego w moim pojeździe nierówno zużywa się ogumienie?

Adam

Skąd bierze się nierównomierne zużycie opon po zewnętrznej:

Twój problem może dotyczyć nie tylko trójkołowca, ale także samochodu.

Za nierównomierne zużycie opon na osiach odpowiadają trzy główne czynniki: krzywe felgi, nierównomierne ciśnienie lub źle ustawiona zbieżność lub geometria. Każda z przyczyn powoduje innego typu uszkodzenia na oponie.

Nadmiar ciśnienia powoduje większe zużycie na środku opony, a mniejsze na bokach, ciśnienie zbyt niskie odwraca sytuację i zużywa się bardziej rant od środka.

Źle ustawiona geometria będzie powodować ścinanie jednej strony bieżnika opony. Właśnie tego typu uszkodzenie jest widoczne na załączonym do pytania zdjęciu.

Pamiętaj:

  • okresowo, przynajmniej raz w roku sprawdź ustawienie pełnej geometrii zawieszenia,
  • zawsze dbaj o prawidłowe ciśnienie w kołach,
  • podczas wyważania kół warto sprawdzić czy felgi nie są pokrzywione,
  • zbieżność to nie geometria,
  • zła zbieżność lub geometria to zmniejsza przyczepność kół,
  • po wjechaniu w głęboką dziurę przy dużej prędkości zawsze przestawia się geometria,

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cześć, jestem zapalonym pasjonatem motoryzacji, majsterkowiczem i bądź co bądź... blogerem. Wkurza mnie życie w wielkim mieście i swój blog motoryzacyjny traktuję jako odskocznię od szarej codzienności. Zresztą, jak to mówią "co za dużo to niezdrowo", hobby nie może być związane z pracą. Tak wiem, na moim blogu często przewija się temat beemek, mam dwie. Siłą rzeczy to właśnie wokół tej marki toczy się moje życie :)