prawidlowe napiecie ladowania samochod osobowy

Jakie powinno być ładowanie w samochodzie?

prawidłowe napięcie ładowania w samochodzie

Mój samochód od jakiegoś czasu ciężko odpala, chciałbym Ci się zapytać jakie jest prawidłowe napięcie ładowania w samochodzie osobowym? Chcę samodzielnie sprawdzić czy winowajcą jest akumulator czy alternator.

Krystian

Odpowiadam jakie powinno być napięcie ładowania w aucie:

Prawidłowe napięcie ładowania w samochodzie to 13,5 V do 14,4 V. Badać trzeba pod obciążeniem np. na włączonych światłach mijania. Przed pomiarem ładowania warto sprawdzić jaki jest stan naładowania akumulatora. Regulator napięcia w alternatorze obniży napięcie ładowania do 13 V, a nawet do 12,5 V gdy akumulator jest w pełni naładowany. Jeśli nie będziesz o tym pamiętać to diagnoza może być błędna.

Do weryfikacji wystarczy byle jaki miernik, który potrafi badać napięcie prądu stałego do 20 V. Jedną sondę miernika trzeba podłączyć do plusowej klemy, a drugą do minusowej (masy). Jeśli klema minusowa nie jest dostępna (np. Peugeot 308), sondę minusową trzeba podłączyć do silnika lub niemalowanego elementu karoserii.

Pamiętaj:

  • napięcie ładowania powinno wahać się od 13,5 V do 14,4 V
  • napięcie badaj pod obciążeniem np. światła mijania
  • spadek napięcia może oznaczać zabezpieczenie przed przeładowaniem akumulatora
  • przed pomiarem napięcia ładowania, sprawdź napięcie na akumulatorze, jeśli akumulator jest naładowany do pełnia (12,5 V – 13 V) to regulator napięcia zapobiega przeładowaniu akumulatora

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cześć, jestem zapalonym pasjonatem motoryzacji, majsterkowiczem i bądź co bądź... blogerem. Wkurza mnie życie w wielkim mieście i swój blog motoryzacyjny traktuję jako odskocznię od szarej codzienności. Zresztą, jak to mówią "co za dużo to niezdrowo", hobby nie może być związane z pracą. Tak wiem, na moim blogu często przewija się temat beemek, mam dwie. Siłą rzeczy to właśnie wokół tej marki toczy się moje życie :)