Dlaczego w samochodach osobowych montowany jest system przeciwblokujący – ABS?

Czemu w samochodzie montowany jest system abs? Na zablokowanych kołach droga hamowania powinna być chyba krótsza?

Andżelika

ABS czyli system przeciwblokujący – jaką pełni rolę?

System ABS (Antyblokujący System Hamulcowy) jest montowany w samochodach, aby zapobiegać blokowaniu kół podczas hamowania. Wbrew teoriom głoszonym przez naszych rodziców i dziadków zablokowane koła wcale nie pomagają w bezpiecznym zatrzymaniu auta.

Gdy koła są zablokowane, samochód może zacząć się kręcić lub tracić przyczepność, co może prowadzić do utraty kontroli nad pojazdem i zwiększenia ryzyka wypadku.

Owszem są przypadki kiedy ABS uniemożliwia zatrzymanie auta np. podróżowanie w kopnym śniegu, ale są to sytuacje sporadyczne w naszej strefie klimatycznej i mimo wszystko jazda z ABS jest o wiele bezpieczniejsza, ponieważ ten system umożliwia zachowanie pełnej kontroli podczas omijania przeszkody z wciśniętym na maxa hamulcem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cześć, jestem zapalonym pasjonatem motoryzacji, majsterkowiczem i bądź co bądź... blogerem. Wkurza mnie życie w wielkim mieście i swój blog motoryzacyjny traktuję jako odskocznię od szarej codzienności. Zresztą, jak to mówią "co za dużo to niezdrowo", hobby nie może być związane z pracą. Tak wiem, na moim blogu często przewija się temat beemek, mam dwie. Siłą rzeczy to właśnie wokół tej marki toczy się moje życie :)