opony bieżnikowane wady zalety

Czy warto kupić opony bieżnikowane? Poznaj ich wady i zalety

Cena opon bieżnikowanych jest na tyle atrakcyjna, że wielu kierowców skłania się do ich zakupu. Nie zmienia to jednak faktu, że wątpliwości może budzić kwestia ich jakości. Warto zatem poznać wady i zalety, jakie posiadają opony bieżnikowane, aby w pełni być przekonanym, czy warto w nie zainwestować.

Czym są opony bieżnikowane?

Najprościej mówiąc, są to opony użytkowane wcześniej, poddane profesjonalnej regeneracji. Bieżnikowanie opony to proces polegający na nałożeniu nowej warstwy bieżnika w miejscu, gdzie znajdował się zużyty, dzięki czemu opona jest w stanie służyć dalej. Można wyróżnić dwa sposoby wykonywania bieżnikowania opon – na gorąco i na zimno.

Bieżnikowanie na gorąco polega na zdjęciu zużytego bieżnika i otoczeniu opony nową gumą. Następnie, opona umieszczona zostaje w specjalnej formie, która nadaje nowy kształt nowemu bieżnikowi. Bieżnikowanie opon na zimno polega natomiast na połączeniu opony pozbawionej starego bieżnika z gotowym, wcześniej przygotowanym bieżnikiem.

Niezależnie od rodzaju metody, każda z bieżnikowanych opon zostaje poddana niezbędnym testom, mającym na celu sprawdzenie jej jakości, aby zapewnić kierowcy pełne bezpieczeństwo na drodze. W specjalistycznych sklepach, między innymi na stronie https://intercars.pl/szukaj/opony-bieznikowane-216/ znajdziesz całoroczne, letnie i zimowe opony bieżnikowane. Bez problemu również znajdziesz potrzebny rozmiar opony, niezależnie od tego, czy jesteś posiadaczem auta osobowego, czy też ciężarowego. 

Wady i zalety opon bieżnikowanych

Jak w każdym innym przypadku, opony bieżnikowane również mają zarówno swoje zalety, jak i wady. Podstawowym atutem tego rozwiązania jest przede wszystkim możliwość redukcji kosztów związanych z eksploatacją pojazdu. Tego rodzaju możesz kupić nawet prawie o połowę taniej niż nowe egzemplarze. Mogą one posłużyć równie długo, choć w tym przypadku wiele zależy od kierowcy, który będzie ich użytkował. 

Drugą z niewątpliwych zalet opon bieżnikowanych jest natomiast kwestia związana z ekologicznym podejściem do tematu. Profesjonalnie przeprowadzony proces bieżnikowania opony sprawia, że jest ona w pełni bezpieczna i jak wspomnieliśmy wyżej, może posłużyć niekiedy prawie tak długo, jak zupełnie nowa opona. Materiał, z którego zostały wykonane opony jest trudny do przetworzenia, dlatego też warto dać niektórym egzemplarzom drugie życie.

Jeżeli zaś chodzi o wady, jakie posiadają opony bieżnikowane, można do nich zaliczyć zwiększone ryzyko ich uszkodzenia w chwili wystąpienia kolizji na drodze. Ponadto, niektóre z ich właściwości mogą nie być na tym samym poziomie, jaki zapewniają opony nowe. Ich regeneracja może także wpłynąć na ich szybsze zużywanie się, niż w przypadku zakupu całkowicie nowych opon. 

Czy zakup opon bieżnikowanych to korzystna inwestycja?

Po poznaniu zalet i wad zapewne łatwiej jest ci stwierdzić, czy warto kupić opony bieżnikowane. Jest to z pewnością ekonomiczne rozwiązanie, które pozwoli ci sporo zaoszczędzić – dotyczy to zwłaszcza posiadaczy samochodów ciężarowych, do których opony osiągają zazwyczaj zawrotne ceny. Wybór pomiędzy oponami nowymi a bieżnikowanymi jest jednak kwestią indywidualną.

Decydując się na zakup opon po regeneracji można liczyć na korzyści, których niekiedy nie są na przykład w stanie zapewnić nawet nowe egzemplarze. Dotyczy to na przykład głębszego bieżnika, co sprzyja lepszemu odprowadzaniu wody. Niektóre opony można również poddawać kilkukrotnej regeneracji, co na przestrzeni lat potrafi przynieść kierowcy spore oszczędności. 

Nie należy jednak zapominać, że tylko prawidłowo przeprowadzony proces bieżnikowania jest w stanie zapewnić pełne bezpieczeństwo kierującemu. Z tego też względu, opony należy kupować wyłącznie ze sprawdzonych źródeł – przykładowo, kupując opony na https://intercars.pl/s/lp-opony/ będziesz mieć pewność co do ich jakości niezależnie od tego, czy są to nowe opony, czy też po regeneracji. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cześć, jestem zapalonym pasjonatem motoryzacji, majsterkowiczem i bądź co bądź... blogerem. Wkurza mnie życie w wielkim mieście i swój blog motoryzacyjny traktuję jako odskocznię od szarej codzienności. Zresztą, jak to mówią "co za dużo to niezdrowo", hobby nie może być związane z pracą. Tak wiem, na moim blogu często przewija się temat beemek, mam dwie. Siłą rzeczy to właśnie wokół tej marki toczy się moje życie :)