co grozi za brak aktualnej polisy OC?

Co grozi za brak aktualnego OC?

Każdy pojazd mechaniczny w Polsce, dopuszczony do ruchu drogowego, musi posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Gwarantuje ono wypłacenie należnego odszkodowania właścicielowi innego pojazdu, który został poszkodowany z naszej winy. Brak wykupionej polisy może skutkować poważnymi konsekwencjami.

Co grozi za brak aktualnego OC?

Obowiązek wykupienia obowiązkowej polisy OC został uregulowany w ustawie. Kontrolowaniem tej powinności zajmuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Podczas wykrycia braku ubezpieczenia lub przerwy w jego świadczeniu nakłada na właściciela pojazdu odpowiednie kary.

System UFG w dowolnym momencie może wykryć brak obligatoryjnego ubezpieczenia Twojego pojazdu. Kary finansowe, które grożą za niewykupienie OC, są obliczane na podstawie minimalnego wynagrodzenia brutto w danym roku kalendarzowym. Dlatego też w bieżącym roku ze względu na wzrost płacy minimalnej stawki kar za brak ubezpieczenia OC odczuwalnie się zwiększyły.

Jak obliczana jest kara za brak OC?

Wysokość kary jest uzależniona przede wszystkim od typu pojazdu, którego jesteśmy właścicielami. W przypadku samochodów osobowych kara finansowa będzie wynosiła równowartość dwukrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę w Polsce. W roku 2022 wynosi ona dokładnie 6020 złotych, ponieważ tzw. minimalna krajowa wzrosła do poziomu 3010 złotych brutto.

Jeżeli chodzi o samochody ciężarowe, autobusy i ciągniki kara za brak aktualnego OC równa się trzykrotnemu średniemu wynagrodzeniu. Jak zatem łatwo można policzyć, będzie to dokładnie 9030 złotych. Natomiast w przypadku pozostałych pojazdów takich jak np. motocykle, karą za niewykupienie obowiązkowego ubezpieczenia będzie kwota 1000 złotych. Jest to zatem około jedna trzecia średniego wynagrodzenia krajowego.

Jeżeli Twój pojazd nie był objęty obowiązkowym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej przez maksymalnie 3 dni, wówczas zapłacisz 20% pełnej opłaty karnej. Natomiast jeżeli okres bez ważnego OC wyniósł od 4 do 14 dni, będziesz zobowiązany uiścić opłatę w wysokości 50% pełnej stawki karnej. Powyżej 14 dni obowiązuje pełna kara.

Jak wykrywana jest kara oraz co zrobić, aby jej uniknąć?

Niespełnienie obowiązku wykupienia obowiązkowego OC może zostać rozpoznane przez system UFG. Dodatkowo innymi organami uprawnionymi do skontrolowania stanu polisy może być policja, organy celne, straż graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego oraz inne, które są uprawnione do kontroli drogowej. Służby te mają dostęp do bazy danych, w której bez problemu sprawdzą stan ubezpieczenia kontrolowanego pojazdu.

Aby uniknąć kary za brak polisy OC, warto pamiętać o jej wykupieniu w przypadku zakupu nowego samochodu lub przedłużeniu, jeśli obecna umowa niedługo wygaśnie. Nawet jeden dzień braku ciągłości ubezpieczenia może skutkować nałożeniem kary.

W niektórych przypadkach można całkowicie uniknąć kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Należy w tym celu w ciągu 30 dni od otrzymania wezwania do zapłaty:

  • udowodnić, że w okresie podanym w wezwaniu do zapłaty samochód był ubezpieczony, a to towarzystwo ubezpieczeniowe przekazało błędną informację,
  • przedstawić dokumenty, które potwierdzą, że nie musieliśmy w okresie zawartym w wezwaniu posiadać ważnego ubezpieczenia, ponieważ nasz samochód został np. skradziony.

Jeśli UFG zarzuca nam brak OC, a samochód został już sprzedany, należy przedstawić:

  • dowód zbycia auta (faktura lub umowa kupna-sprzedaży),
  • dowód ważnej polisy OC w dniu, w którym sprzedano samochód.

Niezbędne dokumenty można przesłać UFG mailem na adres: [email protected], pocztą, faksem bądź osobiście. Szczegóły sprawy można sprawdzić na stronie UFG pod adresem: https://www.ufg.pl/infoportal/faces/pages_home-page/Page_4d98135c_14e2b8ace27__7ff0/Page_a47c431_14bed81a009__7ff2/Page8fd2b47_14ca244945e__7ff5?_afrLoop=2850037331285373&_afrWindowMode=0&_adf.ctrl-state=neq4dorss_50

Aktualne OC – teraz wiesz, dlaczego jest takie ważne

Nie zapominaj o bieżącym kontrolowaniu stanu ubezpieczenia Twojego pojazdu. Brak OC nawet przez jeden dzień może spowodować nałożenie opłaty karnej. Zapoznaj się z ofertą ubezpieczeń LINK4 i wybierz to, które najlepiej spełni Twoje oczekiwania.

Ubezpieczenie OC w LINK4. Szczegółowe informacje sprawdź na https://www.link4.pl/ubezpieczenie-samochodu

Materiał powstał we współpracy z LINK4.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cześć, jestem zapalonym pasjonatem motoryzacji, majsterkowiczem i bądź co bądź... blogerem. Wkurza mnie życie w wielkim mieście i swój blog motoryzacyjny traktuję jako odskocznię od szarej codzienności. Zresztą, jak to mówią "co za dużo to niezdrowo", hobby nie może być związane z pracą. Tak wiem, na moim blogu często przewija się temat beemek, mam dwie. Siłą rzeczy to właśnie wokół tej marki toczy się moje życie :)