Kiedy włączać klimatyzację w aucie?

Kiedy włączać klimatyzację w samochodzie?

Kiedy włączać klimatyzację w aucie?

Kupiłem pierwszy samochód z klimatyzacją, czy są jakieś konkretne wskazówki kiedy należy ją włączać? Czy może mam jeździć na klimie cały czas i cały rok? Pytam, bo mam klimatyzację manualną.

Szymon

Odpowiadam kiedy włączać klimatyzację w samochodzie:

Klimatyzacja pełni dwie zasadnicze funkcje, które oprócz komfortu polepszają też bezpieczeństwo podróżowania:

  • ochłodzenie wnętrza auta,
  • osuszenie szyb w wilgotne dni.

Kiedy zatem jej używać?

  1. W gorące dni: gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka, wnętrze samochodu może się bardzo szybko nagrzać. W takich warunkach jazda bez klimatyzacji jest niebezpieczna, ponieważ osłabia czas reakcji.
  2. Podczas jazdy po mieście: gdy często trzeba zatrzymywać się na skrzyżowaniach lub w korkach, co może powodować wzrost temperatury we wnętrzu pojazdu. Włączenie klimatyzacji w takich sytuacjach może zapewnić komfortową temperaturę we wnętrzu samochodu i poprawić czas reakcji.
  3. W czasie deszczu i mgły: gdy wilgotność powietrza wzrasta, może ona powodować parowanie szyb w samochodzie. Włączenie klimatyzacji pomaga w takim przypadku osuszyć powietrze i uniknąć parowania szyb w Twoim samochodzie.
  4. Podczas jazdy na kacu i z dużą ilością pasażerów 😀 wtedy też najczęściej parują szyby, klima skutecznie pozwoli uniknąć parowania.

Warto pamiętać, że klimatyzacja stawia silnikowi dodatkowy opór i zwiększa spalania. W małych autkach dodatkowo ogranicza trochę moc silnika, przez to tracisz dynamikę podróżowania. Warto więc wyłaczyć klimę na czas wyprzedzania, a także nie nadużywać jej w sytuacji gdy jedziesz na resztkach paliwa, a nie wiesz gdzie będzie stacja benzynowa.

2 KOMENTARZE

  1. Witam mam pewien problem odnośnie głośników w samochodzie, jakiś czas temu wymianialem nagłośnienie i wszystko było w porządku ostatnio nagle jeden głośnik po stronie kierowcy zaczol trzeszczeć a następnie pojawiły się problemy takie jak np przestaje grać muzyka lub bardzo przerywa że raz gra a raz nie kiedy przestaje grać to ani lewy ani prawy. Kiedy gra to tylko druga strona i trzeszczy od kierowcy. Macie może jakieś porady co to może być?

    • Wiązka, konektorki albo uszkodzony głośnik. Jeśli jakiś czas temu to poniżej 2 lat to odeślij na gwarancji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cześć, jestem zapalonym pasjonatem motoryzacji, majsterkowiczem i bądź co bądź... blogerem. Wkurza mnie życie w wielkim mieście i swój blog motoryzacyjny traktuję jako odskocznię od szarej codzienności. Zresztą, jak to mówią "co za dużo to niezdrowo", hobby nie może być związane z pracą. Tak wiem, na moim blogu często przewija się temat beemek, mam dwie. Siłą rzeczy to właśnie wokół tej marki toczy się moje życie :)