Kupiłeś auto? Oto lista obowiązków nabywcy samochodu
Zakup pojazdu to ważne wydarzenie dla wielu osób. Zanim do tego dojdzie, należy zadbać o sfinansowanie inwestycji i znalezienie odpowiedniego modelu samochodu. Warto mieć na uwadze, że na nabywcy auta ciążą również formalne obowiązki. Dowiedz się, co powinieneś zrobić po zakupie samochodu.
Podatki – kiedy nabywca samochodu musi je płacić?
W zależności od sposobu nabycia pojazdu, na kupującym może ciążyć obowiązek zapłaty podatku. Najczęściej Urząd Skarbowy wymaga następujących opłat.
Akcyza
W przypadku zakupu pojazdu z zagranicy na kupujący jest zobowiązany do zapłaty podatku akcyzowego. Jego wysokość jest zależna od pojemności silnika i rodzaju jednostki napędowej. Kupujący powinien w terminie do 14 dni złożyć deklaracje, a do 30 dni zapłacić podatek. Jeśli jednak nabycie auta następuje w komisie na terenie Polski, to obowiązek uiszczenia akcyzy leży po stronie sprzedawcy.
Podatek od czynności cywilnoprawnych
Nabywając samochód od osoby prywatnej na podstawie umowy kupna-sprzedaży należy zadbać o uiszczenie podatku. Kupujący ma na to 14 dni od daty zakupu. Wysokość podatku wynosi 2% od wartości pojazdu. Natomiast osoby zwolnione z VAT lub mające dokument własności w postaci faktury VAT nie muszą uiszczać tej opłaty. Zatem kupując pojazd będący własnością komisu czy salonu, nie powstaje obowiązek podatkowy.
Warto zadbać o terminową zapłatę należności skarbowych, gdyż w wypadku opóźnienia, na kupującego może zostać nałożona kara w postaci grzywny. Brak dowodu opłaty uniemożliwi również rejestrację samochodu.
Zgłoszenie o nabyciu pojazdu i rejestracja samochodu
Przerejestrowanie pojazdu to także obowiązek kupującego. Sprzedawca jedynie powinien zgłosić do 30 dni informację o zbyciu auta do starostwa powiatowego lub urzędu miasta Natomiast przed kupującym istnieją dwa obowiązki.
Zgłoszenie o nabyciu pojazdu
Jeśli kupiłeś samochód, powinieneś w ciągu 30 dni poinformować o tym właściwy urząd. W innym wypadku zostanie nałożona na Ciebie kara, która może wynosić nawet do 30 dni. Dokument możesz złożyć osobiście w starostwie powiatowym czy urzędzie miejskim lub skorzystaj z internetowej platformy ePUAP. Do zrobienia tego niezbędna będzie odpowiednio sporządzona umowa kupna-sprzedaży. W przypadku braków formalnych organ może odmówić przyjęcia dokumentu. Informacje na temat tego, jak powinna być sporządzona umowa kupna-sprzedaży pojazdu znajdziesz na stronie https://rankomat.pl/samochod/umowa-kupna-sprzedazy-samochodu.
Rejestracja pojazdu
Oprócz zgłoszenia informacji o nabyciu pojazdu nowy właściciel samochodu jest zobowiązany także do przerejestrowania go. Cały proces nie powinien trwać dłużej niż 30 dni, czyli tyle ile jest ważny tymczasowy dowód samochodowy. Do rejestracji należy przygotować dowód własności pojazdu, rejestracyjny, tablice, dokument potwierdzający tożsamość i potwierdzenie wykonania opłat. Trzeba przedstawić również aktualne ubezpieczenie OC samochodu. Atrakcyjne oferty polis znajdziesz przez internetowe porównywarki, takie jak na Rankomat.pl.
Niedopełnienie tych obowiązków może skutkować nałożeniem kary na nowego właściciela pojazdu.