Czy warto myć auto zimą? Bezpieczne mycie z soli

Popularnym w Polsce sposobem na poprawę bezpieczeństwa w zimowe dni jest sól. Niestety ta prócz poprawy trakcji na asfaltowych drogach niesie ryzyko zwiększonej podatności auta na korozję. Zdecydowanie należy raz na jakiś czas umyć swoje cztery kółka.

Mycie samochodu w ujemnych temperaturach może oznaczać problem z jego otwarciem jeśli pozwolimy wodzie zamarznąć. Uszczelki przykleją się do drzwi, a zamki zamarzną i jeśli nie posiadasz centralnego zamka to nie odkluczysz drzwi.

Jak myć samochód w zimie, a kiedy nie myć wcale?

Głównym problemem zimowych dni jest ujemna temperatura. Zamarzająca woda może mocno utrudnić korzystanie z różnych funkcjonalności auta:
– zamki
– uszczelki
– spryszkiwacze
– przymarznięte wycieraczki szyb

bezpieczne mycie samochodu na myjni bezdotykowej w okresie zimowym

Najlepiej kiedy masz ocieplony garaż. Nie musisz mieć temperatury pokojowej, wystarczy 3-4 stopnie. Chodzi o to, aby woda nie mogła zamarznąć, a auto odstawione w takie warunki na noc bez problemu obeschnie.
Jeśli dysponujesz garażem to możesz umyć auto nawet w kilkustopniowy mróz, pod warunkiem, że od razu zaparkujesz w garażu. Ja tak robię i nie mam problemów. Samochód faktycznie na rano jest suchy. Nie martwię się czy mi coś zamarznie.
Odstawiony do garażu samochód oddaje sporo ciepła, dla pewności możesz zostawić go uruchomionego na chwile z uchylonymi drzwiami i włączonym ciepłym nawiewem. Odparuje dzięki temu woda z uszczelek, a temperatura w garażu się podniesie.

Nie masz garażu? Samochód polecam umyć w trakcie dłuższej trasy. Większość aut niższej klasy jest raczej słabo izolowana cieplnie, dzięki temu cała karoseria i okna powinny mieć dodatnią temperaturę, a więc woda na nich nie zamarznie. Jazda w dłuższa trasę spowoduje osuszenie auta dzięki pędowi powietrza. Po zajechaniu na miejsce musisz tylko sprawdzić czy uszczelki nie mają na sobie wody. Jeśli tak faktycznie jest to warto je wytrzeć do sucha – tym bardziej gdy nie zostały one zakonserwowane silikonem.

Mycie auta z soli drogowej

Nie muszę chyba przypominać nikomu o tym, że sól przyspiesza korozję elementów stalowych?

Zawsze kiedy nadchodzi poprawa pogody (dodatnia temperatura i deszcz) powinieneś spłukać auto. Najbardziej w samochodzie korodują błotniki, progi i maska (przez odpryski) lub klapa bagażnika – na niej odkłada się najwięcej solanki. To one powinny być najmocniej spłukane. Nie bój się schylić i spryskać podwozia. Mój Punciak przez zaniedbania wyglądał tak:

Korozja podłogi wywołana solą drogową
Korozja podłogi w Punto II

Jeśli kogoś z was interesuje jaki jeszcze zły wpływ na środowisko ma sól drogowa zapraszam do artykułu o soli drogowej w poznaniu.

Bezpieczne mycie samochodu na myjni bezdotykowej w zimie

Unikaj kierowania strumienia wody w stronę zamków i dysz spryskiwaczy. Jeśli masz ruchome elementy jak składane automatycznie lusterka lub np. klamki w tesli to też nie kieruj na nie myjki.

Bezpieczne mycie samochodu na myjni bezdotykowej to temat dobry na osobny poradnik.

Ktoś pytał czy mycie samochodu w niedziele to grzech?

Nie petrolheadowy dzbanie:)
Mycie auta w niedzielę to nie grzech – to Twój pjerdolony obowiązek!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cześć, jestem zapalonym pasjonatem motoryzacji, majsterkowiczem i bądź co bądź... blogerem. Wkurza mnie życie w wielkim mieście i swój blog motoryzacyjny traktuję jako odskocznię od szarej codzienności. Zresztą, jak to mówią "co za dużo to niezdrowo", hobby nie może być związane z pracą. Tak wiem, na moim blogu często przewija się temat beemek, mam dwie. Siłą rzeczy to właśnie wokół tej marki toczy się moje życie :)