Czemu głośniki w samochodzie trzeszczą?

głośniki w aucie trzeszczą

Trzeszczy mi głośnik w drzwiach kierowcy, strasznie to irytujące, pomaga uderzenie ręką w boczek, ale tylko na chwilę. Co to może być? Muszę kupić nowe głośniki?

Andrzej

Odpowiadam dlaczego głośniki trzeszczą w samochodzie:

Trzeszczenie głośników w aucie jest cholernie upierdliwe. Jeśli pomaga Ci uderzenie ręką to masz dwie opcje:

  1. Połączenie kablowe – pewnie coś nie łączy i najbardziej prawdopodobne, że wypadła wtyczka z głośnika. Częsty błąd montażowy. W większości aut należy zdjąć boczek z drzwi, aby dostać się do głośnika.
  2. Wykruszone zawieszenie membrany głośnika – ten problem dotyczy większości starych aut. Zawieszenie wykonane z pianki poliuretanowej po latach kruszy się i wypada od wilgoci i ciągłych zmian temperatur. Membrana lata wtedy luźno i głośnik emituje trzaski zamiast przyjemnego dla ucha dźwięku. Może się tak zdarzyć, że uderzenie w głośnik na chwilę go naprawia, do momentu podgłośnienia muzyki lub wjechania w dziurę 🙂

Pamiętaj:

  • po pierwsze sprawdź połączenia kablowe, mogła wyskoczyć wtyczka z głośnika i nie kontaktuje
  • trzask przy dużej głośności to prawdopodobnie wina słabego wzmacniacza w radiu
  • trzask przy niskiej głośności oznacza, że problem leży w głośniku
  • sprawdź czy na głośnik nie leje się woda, która go uszkadza
  • trzask może też wynikać z wpadania głośnika w drgania, trzeba sprawdzić czy jest odpowiednio przykręcony

Ciekawostka:
Jeśli lubisz bawić się w majsterkowanie i precyzja przy pracy nie jest Ci obca to możesz pokusić się o zakup zestawu naprawczego. Do głośnika można wstawić nową cewkę, membranę i zawieszenie. Głośnik odzyska parametry fabryczne i jeśli wszystko dokładnie posklejasz to nie będzie już trzeszczeć. Taki zabieg może okazać się zbawienny jeśli do Twojego auta głośniki nie są dostępne lub konieczna do montażu byłaby rzeźba i chcesz jej uniknąć.

Kupując taki zestaw musisz zwrócić uwagę na odpowiednią średnicę membrany, średnicę cewki i skok oraz sztywność zawieszenia membrany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pasjonat motoryzacji, majsterkowicz i bloger. Wkurzony życiem w wielkim mieście bloga traktuję jako odskocznię od szarej codzienności.