Czemu głośniki w samochodzie trzeszczą i pierdzą?

głośniki w aucie trzeszczą

Trzeszczy / pierdzi mi głośnik w drzwiach kierowcy, strasznie to irytujące, pomaga uderzenie ręką w boczek, ale tylko na chwilę. Co to może być? Muszę kupić nowe głośniki?

Andrzej

Odpowiadam dlaczego głośniki trzeszczą w samochodzie:

Trzeszczenie głośników w aucie jest cholernie upierdliwe. Jeśli pomaga Ci uderzenie ręką to masz dwie opcje:

  1. Połączenie kablowe – pewnie coś nie łączy i najbardziej prawdopodobne, że wypadła wtyczka z głośnika. Częsty błąd montażowy. W większości aut należy zdjąć boczek z drzwi, aby dostać się do głośnika.
  2. Wykruszone zawieszenie membrany głośnika – ten problem dotyczy większości starych aut. Zawieszenie wykonane z pianki poliuretanowej po latach kruszy się i wypada od wilgoci i ciągłych zmian temperatur. Membrana lata wtedy luźno i głośnik emituje trzaski zamiast przyjemnego dla ucha dźwięku. Może się tak zdarzyć, że uderzenie w głośnik na chwilę go naprawia, do momentu podgłośnienia muzyki lub wjechania w dziurę 🙂

Pamiętaj:

  • po pierwsze sprawdź połączenia kablowe pierdzących głośników, mogła wyskoczyć wtyczka z głośnika i nie kontaktuje
  • trzask przy dużej głośności to prawdopodobnie wina słabego wzmacniacza w radiu
  • trzask przy niskiej głośności oznacza, że problem leży w głośniku
  • sprawdź czy na głośnik nie leje się woda, która go uszkadza
  • trzask może też wynikać z wpadania głośnika w drgania, trzeba sprawdzić czy jest odpowiednio przykręcony

Ciekawostka:
Jeśli lubisz bawić się w majsterkowanie i precyzja przy pracy nie jest Ci obca to możesz pokusić się o zakup zestawu naprawczego. Do głośnika można wstawić nową cewkę, membranę i zawieszenie. Głośnik odzyska parametry fabryczne i jeśli wszystko dokładnie posklejasz to nie będzie już trzeszczeć ani pierdzieć. Taki zabieg może okazać się zbawienny jeśli do Twojego auta głośniki nie są dostępne lub konieczna do montażu byłaby rzeźba i chcesz jej uniknąć.

Kupując taki zestaw musisz zwrócić uwagę na odpowiednią średnicę membrany, średnicę cewki i skok oraz sztywność zawieszenia membrany.

2 KOMENTARZE

  1. jak miałem trzeszczący głośnik w samochodzie od strony kierowcy i pomogło zdjęcie boczka i jego lepsze zamocowanie go

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cześć, jestem zapalonym pasjonatem motoryzacji, majsterkowiczem i bądź co bądź... blogerem. Wkurza mnie życie w wielkim mieście i swój blog motoryzacyjny traktuję jako odskocznię od szarej codzienności. Zresztą, jak to mówią "co za dużo to niezdrowo", hobby nie może być związane z pracą. Tak wiem, na moim blogu często przewija się temat beemek, mam dwie. Siłą rzeczy to właśnie wokół tej marki toczy się moje życie :)