Jak zarejestrować auto na zabytek?

Samochód to nie jest tylko pojazd mechaniczny i środek transportu, umożliwiający przemieszczanie się z punktu A do punktu B. Dla fanów motoryzacji każde auto ma duszę. Szczególnie takie z długoletnią historią. Sentymentem można również obdarzyć samochód zabytkowy, który od dekad znajduje się w posiadaniu rodziny. Warto dowiedzieć się, jak zarejestrować pojazd jako zabytek.

Rejestracja auta na zabytek – jakie warunki trzeba spełnić?

Na początek warto się dowiedzieć, jakie warunki muszą być spełnione, aby można było mówić o zabytkowym pojeździe (wiele informacji znajdziesz tutaj: autoumowa.pl/rejestracja-samochodu-zabytkowego/). Mówią o tym przepisy prawa, a dokładniej Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym oraz rozporządzenia wydawane przez Ministra Infrastruktury. Można tam znaleźć między innymi dokładną definicję auta zabytkowego. Pojazd musi spełniać następujące warunki:

  • musi mieć co najmniej 30 lat (w niektórych województwach jest to 25 lat)
  • nie może być produkowany (ten konkretny model pojazdu) od co najmniej 15 lat
  • auto musi być wyposażone w oryginalne części w minimum 75%

Rejestracja pojazdu wymaga także przedstawienia stosownych dokumentów, które zostaną dołączone do wniosku. Jeśli nabyłeś pojazd, to ważna jest umowa kupna sprzedaży pojazdu – https://autoumowa.pl.

Jak przebiega proces rejestracji pojazdu na zabytek?

Po pierwsze musisz udowodnić, że jesteś prawowitym właścicielem pojazdu. Tym samym musisz dysponować odpowiednimi dokumentami: wspomnianą umową kupna-sprzedaży, fakturą VAT czy też postanowieniem sądu.

Musisz także mieć dowód rejestracyjny pojazdu. Niemniej zdarza się, że bardzo stare samochody nie mają takiego dokumentu, ponieważ zaginął na przestrzeni lat. Składa się wówczas oświadczenie, w którym wyjaśnisz, że dokument ten zaginął.

Bardzo ważnym dokumentem jest tak zwana biała karta, czyli dokument wydany przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na podstawie opinii rzeczoznawcy. Tym samym auto zostaje wpisane na listę zabytków i od tego momentu figuruje w ewidencji zabytków.

Zgromadzone dokumenty należy złożyć wraz z wnioskiem w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Zostanie wówczas przeprowadzony przegląd techniczny pojazdu. Potem należy skierować swoje kroki ponownie do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, by uzyskać oficjalne potwierdzenie uznania samochodu za zabytek. Jeżeli auto spełnia wszelkie warunki, jest leciwe i nie jest popularnym samochodem – otrzymasz decyzję pozytywną. Następnie udajesz się do Wydziału Komunikacji, by zarejestrować swoje zabytkowe auto. Samochód zabytkowy otrzymuje specjalne żółte tablice rejestracyjne.

Czy można otrzymać odmowę uznania auta za zabytkowe?

Nawet, jeśli zgromadzisz wszelkie niezbędne dokumenty i otrzymasz stosowne opinie – może się zdarzyć, że twoje auto nie zostanie uznane za zabytkowe. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy w okolicy jest już zbyt dużo takich samych modeli aut. Kolejne samochody zarejestrowane jako zabytek po prostu obniżają wartość i renomę pojazdów.

Z pewnością warto jednak wnioskować o wpisanie auta do ewidencji zabytków, ponieważ ma to wiele zalet i najczęściej kończy się decyzją pozytywną. Tak naprawdę zarejestrowanie pojazdu jako zabytkowy to obecnie intratna inwestycja. Jeżeli kiedyś zechcesz sprzedać pojazd – z całą pewnością znajdziesz grono zainteresowanych pasjonatów, którzy sporo za nie zapłacą.

Auto możesz także wykorzystać na co dzień w celach zarobkowych. Takie samochody są chętnie wypożyczane przez Młode Pary jako auto do ślubu, ale także do sesji zdjęciowych czy na plany filmowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cześć, jestem zapalonym pasjonatem motoryzacji, majsterkowiczem i bądź co bądź... blogerem. Wkurza mnie życie w wielkim mieście i swój blog motoryzacyjny traktuję jako odskocznię od szarej codzienności. Zresztą, jak to mówią "co za dużo to niezdrowo", hobby nie może być związane z pracą. Tak wiem, na moim blogu często przewija się temat beemek, mam dwie. Siłą rzeczy to właśnie wokół tej marki toczy się moje życie :)