Jak wygląda przegląd motocykla? – Najważniejsze informacje

Coroczny przegląd motocykla w postaci badania technicznego przeprowadzonego przez pracownika stacji diagnostycznej jest niezbędny, aby można było legalnie poruszać się po polskich drogach. Warto jednak mieć na uwadze, że przegląd techniczny motocykla to pozwala wykryć wiele usterek, co przekłada się na bezpieczeństwo kierowcy oraz innych użytkowników ruchu drogowego.

Z tego powodu nie należy traktować wizyty na stacji kontroli pojazdów jako przykrego obowiązku, tylko potraktować ją jako inwestycję we własne bezpieczeństwo. Dodatkowo warto przynajmniej raz na jakiś czas samodzielnie przeprowadzić przegląd motocykla, szczególnie że wiele rzeczy można sprawdzić naprawdę łatwo i bez dostępu do specjalistycznych narzędzi. W dalszej części artykułu znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą ci samodzielnie skontrolować najważniejsze elementy, a także przygotować się do corocznego przeglądu. Dzięki temu twój jednoślad na pewno przejdzie badanie techniczne już za pierwszym razem.

Obowiązkowy przegląd techniczny motocykla na stacji kontroli pojazdów

Podobnie jak to ma miejsce w przypadku samochodów, raz na dwanaście miesięcy każdy motocykl musi przejść okresowe badanie techniczne, co powinno zostać potwierdzone pieczątką w dowodzie rejestracyjnym. Brak ważnego przeglądu motocykla można otrzymać mandat, którego maksymalna wysokość wynosi aż 3000 PLN. Nic więc dziwnego, że coraz więcej kierowców pilnuje, aby badania techniczne przeprowadzane były regularnie.

Ile kosztuje badanie techniczne motocykla?

Jeżeli natomiast chodzi o to, ile kosztuje przegląd motocykla, to całkowity koszt (wraz z opłatą ewidencyjną za wpis do Centralnej Ewidencji Pojazdów) wynosi zaledwie 63 PLN. Wbrew pozorom właściciel motocykla nie musi się zbytnio martwić, że podczas kontroli stanu technicznego odnotowane zostaną jakieś nieprawidłowości. W takim przypadku właściciel pojazdu ma aż czternaście dni na to, aby na spokojnie usunąć problem i ponownie podjechać na stację.

Czy warto samemu wykonać przegląd motocykla?

Takich problemów mogą jednak uniknąć osoby, które będą regularnie kontrolowały stan swojego motocykla. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • opony (należy sprawdzić zużycie opon oraz ich ciśnienie),
  • hamulce (stan tarcz i klocków hamulcowych, a do tego szczelność układu hydraulicznego),
  • zweryfikować działanie świateł,
  • skontrolować stan tłumika i układu wydechowego,
  • sprawdzić napięcie akumulatora.

Nawet osoby bez doświadczenia poradzą sobie ze sprawdzeniem większości wymienionych elementów, a dzięki temu będą miały pewność, że poruszają się bezpiecznym motocyklem. Nie zastąpi to oczywiście wizyty na stacji diagnostycznej, ale po co ryzykować, że jednoślad nie przejdzie przeglądu z powodu uszkodzonego światła, jeżeli można to zawczasu wykryć i przeprowadzić naprawę. 

Najlepsze oferty ubezpieczeń dla motocyklistów

Oprócz pamiętania o corocznych przeglądach, należy również mieć na uwadze obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu. Wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie wowpolisa.pl, gdzie dostępny jest również kalkulator OC / AC. Jest to świetny sposób, aby znaleźć najtańszą ofertę ubezpieczenia i dzięki temu obniżyć koszty związane z utrzymaniem motocykla, szczególnie że różnice w ofertach są naprawdę duże. Szkoda więc przepłacać za ubezpieczenie, skoro można łatwo znaleźć tańszą ofertę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cześć, jestem zapalonym pasjonatem motoryzacji, majsterkowiczem i bądź co bądź... blogerem. Wkurza mnie życie w wielkim mieście i swój blog motoryzacyjny traktuję jako odskocznię od szarej codzienności. Zresztą, jak to mówią "co za dużo to niezdrowo", hobby nie może być związane z pracą. Tak wiem, na moim blogu często przewija się temat beemek, mam dwie. Siłą rzeczy to właśnie wokół tej marki toczy się moje życie :)