Naprawa, regeneracja oraz sprzedaż skrzyni biegów – co trzeba wiedzieć?

W każdym pojeździe skrzynia biegów odgrywa ważne zadanie. Wraz z upływem czasu może dojść do eksplantacji tej części pojazdu, a następnie może zakończyć się awarią. Na czym polega naprawa, regeneracja oraz sprzedaż skrzyni biegów. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej. 

Skrzynie biegów – jakie są rodzaje?

Skrzynia biegów to integralna część w układzie napędowym. Głównie odpowiada ona za płynną zmianę prędkości oraz moment obrotowy. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne sterowanie pojazdem, niezależnie od tego, jakie panują warunki na drodze. Warto zawczasu zadbać o skrzynie biegów, ponieważ wraz z jej eksploatacją może ona wymagać naprawy. W przypadku skrzyni biegów lepiej zapobiegać awariom. 

Skrzynie dzielą się na dwa rodzaje. Można wyróżnić manualne skrzynie biegów i automatyczne. Te drugie są zaawansowanymi mechanizmami. W automatyczny sposób wybierają odpowiednie przełożenia dostosowane do warunków jazdy. Kierowcy posiadający takie skrzynie mają komfort oraz niezwykłą łatwość obsługi. Z kolei skrzynie manualne słyną ze swojej prostoty. Pozwalają one również na dostosowanie prędkości do warunków, jakie panują w tym momencie.           

Regeneracja skrzyni biegów – na czym polega? 

Regeneracja skrzyni biegów może przywrócić sprawność. Regeneracja polega na wymienieniu zużytych części oraz komponentów, takich jak uszczelki, głowice, łożyska oraz synchronizatory. Każdą zużytą część w skrzyni biegów trzeba zastąpić fabrycznie nowym elementem. Dzięki temu regeneracja będzie przebiegać sukcesywnie. 

Regeneracja odpowiada również za regulację luzów i naciągi łożysk. Poza tym musimy również dopilnować, by mechanik wykonał te czynności dokładnie. Pominięcie kluczowych czynności może doprowadzić do pogorszenia funkcjonowania skrzyni. 

Jak wygląda proces regeneracji? 

Na samym początku należy określić, z jakim rodzajem uszczelki mamy do czynienia. Kolejno następuje wyjęcie skrzyni biegów z danego pojazdu, a kolejno rozłożenie jej na części pierwsze. Demontaż pozwala również określić stopień zużycia komponentów. Należy pamiętać o tym, że muszą być użyte fabrycznie nowe części. Kiedy zostanie usunięta przyczyna awarii trzeba złożyć wszystkie elementy w jedną całość. Następnie wystarczy zalać ją odpowiednim olejem. 

Naprawa skrzyni biegów

W przypadku awarii konieczna jest natychmiastowa reakcja w celu naprawy. Awaria może prowadzić do wielu problemów, do jakich zaliczyć można utratę płynności zmiany przełożeń czy trudności w przełączeniu biegów, drgań. Naprawa skrzyni biegów musi być wykonana jak najszybciej, gdyż nie ma czasu na jej odkładanie. Naprawa skrzyni biegów zarówno manualnej jak i automatycznej musi być przeprowadzona przez doświadczonego mechanika. Jedynie profesjonalista posiada wiedzę, w jaki sposób naprawić skrzynię biegów. W niektórych przypadkach niewielkie usterki mogą zostać naprawione przez regulację bądź wymianę elementów. Jednakże w przypadku poważniejszych uszkodzeń, konieczna może być wymiana.   

Objawy usterek w skrzyni biegów

 Pewne sytuacje związane ze skrzyniami biegów mogą zasugerować nam, że warto udać się do mechanika. Jednym z najczęstszych objawów jest wyciek oleju, szumy skrzyni biegów bądź zgrzyty w momencie przełożenia biegów. 

Częstym objawem w przypadku tego typu awarii jest opór, który pojawia się w związku ze zmianą biegów. Należy jednak zauważyć, że takie objawy nie zawsze oznaczają wymianę skrzyni na całkiem nową. Czasem wystarczy serwis skrzyni biegów. Wiele informacji związanych ze skrzyniami biegów można znaleźć na stronie https://www.kpmotors.pl/.   

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cześć, jestem zapalonym pasjonatem motoryzacji, majsterkowiczem i bądź co bądź... blogerem. Wkurza mnie życie w wielkim mieście i swój blog motoryzacyjny traktuję jako odskocznię od szarej codzienności. Zresztą, jak to mówią "co za dużo to niezdrowo", hobby nie może być związane z pracą. Tak wiem, na moim blogu często przewija się temat beemek, mam dwie. Siłą rzeczy to właśnie wokół tej marki toczy się moje życie :)