Co to jest alternator i jak działa?
Alternator to urządzenie wytwarzające prąd przemienny. To rodzaj dynama. Alternator zazwyczaj składa się z nieruchomego uzwojenia twornika przenoszącego cewki wzbudzające i obracającego się uzwojenia twornika z biegunami zmieniającymi się w kierunku zgodnym z prądem przemiennym.
Wytwarza energię elektryczną poprzez przekształcanie energii mechanicznej w energię elektryczną za pomocą wirującego pola magnetycznego z elektromagnesu. Gdy się obraca, to pole magnetyczne przecina szczelinę powietrzną w zespole stojana, generując prądy elektryczne w swoich uzwojeniach, które następnie wytwarzają własne pola magnetyczne, aby przeciąć inną szczelinę powietrzną w zespole wirnika, wytwarzając więcej prądów elektrycznych.
KIedy zastosowano w samochodzie pierwszy alternator?
Pierwszy alternator zastosowano w samochodzie w 1876 roku. Wynaleźli go Nikola Tesla i George Westinghouse. Pomysł wykorzystania prądu przemiennego do ładowania akumulatora wyszedł od Tesli i to dzięki niemu mamy dziś samochód elektryczny.
Jak sprawdzić, czy alternator działa prawidłowo?
Alternator będzie działał prawidłowo, jeśli jest wolny od korozji i brudu oraz nie ma luźnych lub uszkodzonych połączeń. Napięcie w instalacji samochodu powinno wynosić 13,8 V lub więcej, gdy silnik pracuje ze stałą prędkością. Jeśli napięcie akumulatora jest mniejsze niż 12 woltów, może to oznaczać, że alternator wymaga wymiany lub system ładowania jest uszkodzony.
Czy alternator samochodowy można poddać regeneracji?
Odpowiedź na to pytanie brzmi: TAK!
Regeneracja alternatora nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać – w rzeczywistości jest to całkiem proste przy użyciu kilku podstawowych narzędzi i pewnej wiedzy.